عوارض قلیان‌های میوه‌ای کمتر از سیگار نیست

عضو کمیته علمی هشتمین کنگره‌ انجمن علمی جراحان عمومی گفت : امروز قلیان‌های میوه‌ای شکل جدیدی از تهدید هستند و عوارض آنها کمتر از سیگار نیست .

به‌گزارش ایرنا از ‌دبیرخانه‌ هشتمین کنگره سالیانه ‌انجمن‌ علمی‌جراحان عمومی‌ایران‌ ، دکتربهزاد رحمانی‌ گفت : امروزه استفاده از قلیان به ویژه با استفاده از تنباکوهای میوه ای در میان جوانان رایج شده است ولی باید گفت که اثرات آن بسیار زیانبار است .
وی افزود: ۹۹ درصد کسانی که به نوعی سرطان ریه (SCC) مبتلا می‌شوند، سیگاری هستند. این در حالی است که سرطان ریه کشنده‌ترین سرطان است چون علایم سرطان ریه بسیار شبیه به علایم و نشانه‌های روزانه‌ی یک فرد سیگاری است از این‌رو دیر تشخیص داده می‌شود.
رحمانی گفت : مشاهده خلط خونی در بیمار نشان دهنده کهنه شدن سرطان است و سرفه‌ای که بیش‌از ۴ هفته ‌طول‌ بکشد (بدون سابقه‌ی سرماخوردگی و مواجهه با مواد شیمیایی و ابتلا به آلرژی) نخستین علامت سرطان ریه است.
به گفته وی همزمان با برپایی هشتمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی که ۲۴ تا ۲۶ مهر ماه امسال در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود ،عوارض و تبعات انواع سرطان‌ها از جمله سرطان ریه بحث و بررسی می شود.

/ 0 نظر / 14 بازدید