کمبود داروهای ضد ویروس ایدز هنوز بر طرف نشده است

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: طی 3 تا 4 ماه اخیر داروهای وارداتی ضد ویروس ایدز به خاطر مسائل ارزی و مشکلات تحریم دچار کمبود شد که سازمان غذا و دارو در پی حل این مشکل است.

خبرگزاری فارس: کمبود داروهای ضد ویروس ایدز هنوز بر طرف نشده است

 

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، عباس صداقت امروز در نشست خبری روز جهانی ایدز، اظهار داشت: ما از جمله معدود کشورهایی هستیم که از آخرین دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی استفاده می‌کنیم و با توجه به مشکلات اقتصادی که در همه جا وجود دارد تمام خدمات دارو و درمان بیماران ایدزی را به طور رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

 

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی گفت: 13 نوع دارو برای HIV وجود دارد و 18 شکل دارویی و 2 تا 3 قلم تولید داخل و بقیه وارداتی است که در گذشته مشکلی نبود اما طی 3 تا 4 ماه اخیر این دارو نیز به خاطر مسائل ارزی و مشکلات تحریمی دچار مشکل شد که این موضوع با پیگیری سازمان غذا و دارو شدیداً تحت پیگیری است و به زودی مشکل داروهای ضد ایدز حل خواهد شد.

 

صداقت اظهار داشت: افرادی که فکر می‌کنند در معرض ویروس بوده‌اند یا سوالاتی درباره راه‌های انتقال و چگونگی این بیماری دارند می‌توانند با مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری که در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد تماس بگیرند حتی می‌توانند از 118 شماره تلفن بگیرند و به صورت تلفنی یا حضوری سوالات خود را مطرح کنند و مطمئن باشند که این اطلاعات کاملاً محرمانه و مشاوره‌ها کاملاً رایگان است.

 

وی به کیت تشخیص سریع HIV اشاره داشت و گفت: این کیت‌ها در اختیار معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی و قابل دسترسی و رایگان است و می‌توان توسط آن ابتلا به بیماری را سنجید.

 

صداقت تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار تا اول مهر سال جاری 89 درصد مبتلایان مرد و 11 درصد زنان هستند که طبق آماری که در سال 91 ثبت شده و در آن 33 درصد بیماری به دلیل روابط جنسی غیرایمن بوده است یعنی دقیقاً 32.5 درصد مبتلایان از طریق روابط جنسی مبتلا شده اند و 67.5 درصد مبتلایان مرد بوده‌اند.

 

وی به سناریوی مواد روان‌گردان اشاره داشت و گفت: افزایش ابتلا به HIV در زنان به این طریق به بهانه زیبایی اندام و لاغری، در دانشجویان به دلیل افزایش تمرکز و در جوانان به بهانه اعتماد به نفس و قدرت مذاکره بیشتر مطرح می‌شود، مخصوصاً در نشست‌های جمعی این مواد علاوه بر مصرف بسیار زیاد خود باعث افزایش کاذب مبادرت به رفتار جنسی، بی‌بندوباری جنسی و جنون جنسی می‌شود که فرد به راحتی در معرض رفتار پرخطر قرار می‌گیرد.

 

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی تشریح کرد: بسیاری از مبتلایان به HIV از اقشار تحصیل‌کرده‌اند که ناخواسته در این جمع‌های ‌جمعی قرار گرفته‌اند و با مصرف مواد تحریک‌کننده و روانگردان، رفتار جنسی را از خود بروز داده‌اند و مبتلا شده‌اند.

 

صداقت افزود: تعداد مبتلایان به HIV  حدود ۲۷ هزار نفر ثبت شده است و تخمین زده می‌شود که 80 تا 95 هزار نفر از HIV خود اطلاع نداشته باشند.

 

وی تصریح کرد: شعار امسال روز جهانی ایدز انجام آزمایش، تشخیص زودتر و درمان مؤثرتر است چرا که اگر این موارد لحاظ شود باعث طول عمر فرد و کاهش انتقال بیماری خواهد شد.

 

/ 0 نظر / 47 بازدید