امکان درمان بیماری ایدز با سلول‌های بنیادی

دانشمندان دانشگاه 'یو سی ال ای' روشی را یافتند که بر اساس آن به واسطه دستکاری ژنتیکی سلول‌های بنیادین انسان می‌توان سلول‌های جدیدی را برای مبارزه با ویروس اچ آی وی تولید کرد.

1391/02/02 - 12:43

به گزارش ساینس، دانشمندان سلول‌های جدید را به بدن موش‌های آلوده به ویروس 'اچ آی وی وارد و این سلول‌ها مستقیماً به بافت‌های آلوده به ویروس حمله کردند.

این اولین باری است که دانشمندان با دستکاری ژنتیکی موفق به ساخت نوعی سلول ایمنی شده‌اند که ویروس اچ آی وی را درون یک بافت زنده مورد حمله قرار می‌دهد.

دانشمندان ابتدا با ردیابی سلول‌های قاتل تی (نوعی سلول قاتل که به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، ویروس اچ آی وی را مورد حمله قرار می‌دهد) توانستند سلول‌های پذیرنده آن را شناسایی کنند.

این سلول‌های پذیرنده، سلول‌های تی را برای نابودی ویروس اچی آی وی راهنمایی می‌کنند. اما مشکل کار اینجا بود که بدن انسان تعداد بسیار کمی از سلول‌های پذیرنده را تولید می‌کند که برای مقابله با ویروس به‌هیچ وجه کافی نیست.

بنابراین دانشمندان سلول‌های پذیرنده را کِشت کردند و آن را به همراه سلول‌های بنیادین دستکاری شده، روی بافت غده تیموس انسان قرار دادند. سپس این بافت را به بدن موش آلوده به ویروس اچ آی وی وارد کردند تا عملکرد این سلول‌های جدید را بررسی کنند. سلول‌های مدافع جدید توانستند در مدت نسبتا کوتاهی ویروس اچ آی وی را نابود کنند.

این تحقیقات راه را برای تولید داروهای جدید به منظور درمان بیماری ایدز هموارتر کرده است.

منبع : ایرنا

/ 0 نظر / 6 بازدید