کنترل قلب با سیستم بی سیم

دانشمندان دانشگاه واشنگتن موفق به تولید نیروی محرکه لازم برای به کار انداختن قلب مصنوعی با سیستم بی‌سیم شدند.

کنترل قلب با سیستم بی سیم

به گزارش ایرنا و به نقل از رویترز،اگرچه بسیاری از عمل‌های پیوند قلب در سراسر جهان با موفقیت انجام می‌شوند ولی عفونت حاصل از تجهیزات رساننده نیروی محرکه لازم برای تداوم کارکرد قلب جان بیشتر بیماران پیوندی را تهدید می‌کند.

علاوه بر آن بسیاری از بیماران که در انتظار پیوند قلب به سر می‌برند از پمپ‌های مکانیکی برای پمپاژ خون در بدن استفاده می‌کنند که بازهم بزرگترین خطر برای آنها عفونت‌های ناشی از این تجهیزات است.

محققان برای عملی ساختن این طرح ارزشمند شش سال به‌طور مداوم تلاش بی‌وقفه ای داشته‌اند. سیستم بی‌سیم طراحی‌شده دارای دو سیم‌پیچ است که یکی نقش فرستنده را بر عهده داشته و دیگری یک گیرنده است. امواج الکترومغناطیسی در یک فرکانس مشخص توسط سیم‌پیچ فرستنده ارسال می‌شود و کاملاً بی خطر است. این سیگنال‌ها به‌راحتی توسط سیم‌پیچ دیگر دریافت می‌شود و قلب یا پمپ مکانیکی شروع به کار می‌کند. انرژی لازم برای فرستنده توسط یک باتری کوچک تامین می‌شود و بیمار می‌تواند فرستنده سبک را در جیب شلوار خود حمل کند.

هدف بعدی دانشمندان قرار دادن این تراشه کوچک به‌صورت ایمپلنت در بدن بیمار است. محققان ادعا می‌کنند که این اختراع از عظمت پیوند قلب مصنوعی دست کمی ندارد و تحولی بزرگی در پزشکی است.

منبع : ایرنا

/ 0 نظر / 9 بازدید